Jdi na obsah Jdi na menu
 


Snídaně u Jandáků

3. 7. 2006

"Slávečku, teďka mám jednání od půl osmý na NPÚ, to je Národní památkovej ústav, od půl devátý mám jednání s Ypsilonkou, pak mám jednání s Goethe Institutem, pak mám jednání s Žižkovskou arénou. Já už jsem člověče, promiň, já si vyčistím zuby," říkal kdysi v televizní reportáži ministr kultury Vítězslav Jandák svému synkovi, jenž opuchlého politika natáčel ve sprše a v trenýrkách u umyvadla. Po více než měsíci se neohrožený reportér Josef Klíma vydává se svým pohotovým štábem investigativců k vile Jandákových podruhé.

"Co se změnilo, vod tý doby, co jste byl natáčenej v těch trenkách pro domácí video politiků? Jak se...jako cejtíte teď, když ta volební kampaň pominula?" ptá se Josef Klíma a ujídá z dortíku, který před něj položila paní Jandáková.

"Nechcete k tomu pivo?" ozve se z kuchyně hlas paní domu. 

"Dám si, díky."

"Braník, může být?"

"Jo, výborně," děkuje s drbáním ve vousech publicista.

"No, podívejte se, Pepíčku, především mi přišlo obrovský množství dopisů, jejichž pisatelky, byly to totiž většinou ženy, pochvalovaly moje tělo a nabízely mi, slušně řečeno, určité služby. Já ale ještě neměl hotový brejle, tak jsem řadu těch dopisů nestačil přečíst, taky jsem blbě viděl na fotografie, co přikládaly do obálek, tak se tímto těm dámám omlouvám."

"Já spíš myslel, jestli máte teď víc času?"

"A víte, že ne. Víte, vona péče vo kulturu a vo památky, to je tak vobrovsky zavazující poslání - a já ho přijal, prosím pěkně, já ho přijal, ano. Ne, pořád se něco děje, jak říkal Franta Kocourek. Tak například já jedu po jižních Čechách a vidím zeď. A já se ptám: kdo ji postavil. A místně příslušný úředník řekne, ten a ten. A já kladu otázku - proč? A on přizná - nevím. A já se ptám - kdo to povolil, kdo to zaplatil. A on - my nemáme, my potřebujeme - a toto a tamto. A já na to - v pohodě, šáhnu do šrajtofle, ta zeď tady prostě nebude. Tak tahle já pomáhám, nebo se snažim bejt prospěšněj."¨

Josef Klíma zamyšleně sedí a pokyvuje hlavou: "Jo, jo."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář