Jdi na obsah Jdi na menu
 


Markéta FIALOVÁ, moderátorka
--------------------
Kauza biolíh, v níž jsou podezřelí z korupce někteří bývalí členové ČSSD, nabírá na obrátkách. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice dnes v podvečer pro server Aktuálně.cz uvedl, že se vyšetřování případu někdo snaží politicky zmanipulovat. Kubice proto žádá o slyšení před parlamentním výborem pro obranu a bezpečnost. Tam chce předložit ke svým tvrzením důkazy. Ministr vnitra ale odmítl, že by někdo policisty jakkoliv ovlivňoval.

Jiří DLABAJA, redaktor
--------------------
Všechno začalo tím, že Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že dva kriminalisté pracující na případu biolíh jsou podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele a korupce. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pak po několika hodinách prohlásil:

redaktor /vyjádření - Jan KUBICE, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu/
--------------------
"Položím na stůl důkazy a dokážu, že ten případ je politicky manipulován a je zde evidentní snaha zahrát vyšetřování do autu."

Jiří DLABAJA, redaktor
--------------------
Jan Kubice dokonce před několika hodinami požádal o neprodlené slyšení před poslanci výboru pro obranu a bezpečnost, kde si chce stěžovat. Ve chvíli, kdy kriminalisté spojili případ biolíh s vraždou podnikatele Mrázka a začali rozkrývat, kam šlo deset z patnácti milionů určených na úplatky, byly totiž kanceláře detektivů prohledány a zabaveny některé spisy. Z případu byl stažen dozorující státní zástupce a už předtím byla odvolána mluvčí vyšetřujících kriminalistů Blanka Kosinová.

František BUBLAN, ministr vnitra
--------------------
To je absurdní, protože kdo by to ovlivňoval a jak, navíc tam to vyšetřování probíhá naprosto normálně.

Jiří DLABAJA, redaktor
--------------------
Podle ministra Bublana inspekce vyšetřovala kriminalisty už od loňského prosince a s březnovým případem biolíhu to prý nemá nic společného.

František TLAPÁK, mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství
--------------------
Záznamy, které máme k dispozici, jednoznačně ukazují, že tam k žádnému politickému, ani jinému ovlivňování nedocházelo.

Ivan LANGER, místopředseda ODS, stínový ministr vnitra
--------------------
Myslím, že neexistuje v této zemi nikdo, kromě příznivců sociální demokracie, kdo by věřili panu ministru Bublanovi.

Jiří DLABAJA, redaktor
--------------------
Premiér Paroubek jakékoliv ovlivňování elitního policejního útvaru ze strany ČSSD popírá.

Jiří PAROUBEK, předseda vlády a ČSSD
--------------------
Já si myslím, že jestli ho někdo ovlivňoval, tak je to pan místopředseda Langer, místopředseda ODS.

Jiří DLABAJA, redaktor
--------------------
Kubice už předal část materiálů, které mají podpořit jeho tvrzení předsedovi výboru pro obranu a bezpečnost. Mezi dokumenty jsou přepisy různých odposlechů a například i materiálů útvaru o údajné trestné činnosti policistů zjištěné při vyšetřování Mrázkovy vraždy. Právě v tuto chvíli je šéf elitního útvaru u ministra vnitra, který si ho pozval, aby mu předložil důkazy, kým a jak byli policisté v kauze biolíh politicky ovlivňováni.